Ormanyos féreg

Account Options
Jó alkalmazkodóképességű faj, különböző típusú élőhelyeken elterjedt, őserdőktől egészen száraz erdőkig és hegyvidéki erdőkig találkozhatunk vele. Testhossza cm, a teljes ormanyos féreg több, mint a felét a farok hossza teszi ki.
- A gyűrűsférgek | Pannon Enciklopédia | Kézikönyvtár
- MÁSODIK REND: Ormányos piócák (Rhynchobdellidae) | Brehm: Állatok világa | Kézikönyvtár
A ormanyos féreg nagyobbak a nőstényeknél. Legközelebbi rokonától, a fehérorrú ormányos medvétől Nasua narica vörösesbarna alapszíne és sötétvörös színű orra különbözteti meg. Csoportosan él, melyek akár tagot is számlálhatnak.
A kifejlett hímek gyakran magányosan élnek, és csak a párzási időszakban csatlakoznak a csoportokhoz. A nőstények között szoros az összetartás, gyakran kurkásszák egymást és segítenek egymásnak kölykeik felnevelésében.
Az ormányos medvék nappal aktív állatok. Idejük nagy részét a fák ágain közlekedve töltik, éjszaka is a fák tetején alszanak.
Gyakran kutatnak ormanyos féreg után a talajszinten közlekedve, ekkor hosszú, érzékeny orrukat használják az élelem megtalálásához. Az ormányos medve hosszú farkát fekete gyűrűk borítják, a talajszinten való közlekedés során azt a magasba tartja, így kommunikál a csapat többi tagjával.
Az ormányos medvék változatos hangjelzések kibocsájtására képesek, melyek megkönnyítik a csoportos életmódot.
Vörösorrú ormányos medve
Mindenevő, előszeretettel fogyaszt növényi eredetű táplálékot, de e mellet kifosztja a madárfészkeket, és megeszi a kisebb gerinceseket, rovarokat, férgeket is. Olykor naponta akár 2 km²-es területet is bejárhat táplálék után kutatva.
- Ormányosférgek – Wikipédia
- Jellemzők[ szerkesztés ] A gyűrűsférgek az ősi laposférgekből alakultak ki a kambriumi robbanás idején.
- Hogyan lehet megtisztitani a parazita testet
- Paraziták kezelése a gyermek testében
A párzási időszak február-március hónapokra tehető, a vemhesség 77 napig tart. Egy alom kölyökből áll. Az újszülöttek magatehetetlenül, mindössze grammos súllyal születnek.
Tartalomjegyzék
Anyjuk a fák tetején fészket készít számukra, amíg elég nagyok nem lesznek ahhoz, hogy csatlakozzanak a csapat többi tagjához, vagyis hetes korukig. Az utódok neveléséről csak a nőstény gondoskodik.
Szemféreg
Az ivarérettséget a nőstények 2 évesen, a hímek 3 évesen érik el. A fiatal hímek kb.
A vörösorrú ormányos medve napjainkban még elterjedt faj, fennmaradását azonban hosszú távon az illegális vadászat veszélyeztetheti. Az őslakosok régóta vadásszák húsáért, és mivel a kölykök könnyen szelídülnek, gyakran tartják őket házi kedvencként.
Az ormányos medve korábban Európa több országában, így Magyarországon is elterjedt hobbiállat volt, tól azonban invazív fajnak számít, éppen ezért magánszemélyek számára tenyésztése és árusítása tilos.