Lovak giardiasis

Giardiasis giardiázis : kutyára, emberre egyaránt fertőző betegség Lilla Kategória: Egészség A világszerte előforduló, hasmenéses tüneteket okozó egysejtű parazita sajnos kutyáinkat és minket, gazdikat is könnyedén megfertőzhet.
Éppen ezért fontos tisztában lennünk a betegség terjedésével és megelőzési lehetőségeivel. A Giardiasis kellemetlen tünetekkel járó emésztőrendszeri betegség, melynek kórokozója egy egysejtű parazita, a Giardia duodenalis másnéven Lovak giardiasis.
Giardiozis 1. Mi a giardiosis? A giardiosis dzsiardiozis fertozo betegség.
Állatokra és emberekre egyaránt fertőző, zoonózis útján is terjed. Nyolc ostorral rendelkező, körte formájú mikroszkópikus méretű lény, hét genotípusát különböztetik meg A-tól G-ig: a kutyákat leggyakrabban a C és D fertőzi meg, a macskákat az F, míg az embereket az A és B-genotípusok.
AMIT EGY GAZDINAK TUDNIA KELL
Hogyan terjed lovak giardiasis fertőzés? A parazita a szájon át kerül be a szervezetbe, majd az emésztőrendszerben tovább vándorolva aktív, táplálkozó sejtté — trofozoitává — alakul át, míg végül megtelepedik a vékonybél felső részén. Szívókorongjával a bél nyálkahártyájához tapad, ahonnan elszívja a tápanyagot. Ivartalanul, osztódással szaporodik, életciklusa második szakaszában — a vékonybél alsó részéhez érve — megszabadul ostoraitól, betokozódva cisztás formát vesz fel.
Ezek a ciszták a kutya ürülékével együtt távoznak a lovak giardiasis, ideális körülmények esetén akár hónapokon át életképesek maradnak, az év bármely szakában fertőznek.
A Giardia világszerte megtalálható, kedveli a hűvös és nedves környezetet: vízpartokon, vízforrások környékén, mocsaras, sáros területeken előszeretettel telepedik meg. A betegség elsősorban a szennyezett víz, valamint a cisztákat tartalmazó ürülék elfogyasztása során kerül lovak giardiasis a szervezetbe, de már egy véletlen érintkezés, a szennyezett talaj megszagolása is elegendő a fertőzött tárggyal.
Kedvenceink pedig szeretik mindenbe beldugni az orrukat, illetve megkóstolni mindazt, aminek érdekes szaga van… Így lehet egy ártatlan botrágcsálásból, legelészésből vagy egy fertőzött kutyatárs labdájának, játékainak elcsenéséből hirtelen állatorvosi kezelésre szoruló állapot.
A kölyökkutyák és kiscicák a legfogékonyabbak a fertőzésre, hetes korig, de a fiatal felnőtt egyedek is könnyedén megbetegedhetnek.
Idősebb korban más — bakteriális, vírusos — fertőzésekkel, betegségekkel egyidejűleg is megjelenhet. Giardia lamblia - a Giardiózis egysejtű kórokozója és terjedése kutyáknál Fotó: veteriankey.
Giardiasis (giardiázis): kutyára, emberre egyaránt fertőző betegség
A ciszták lenyelésétől számított napon belül megtörténik az egysejtű átalakulása, táplálkozása során folyamatosan károsítja a bél nyálkahártyáját, melynek következtében főként hasmenéses tüneteket mutat a fertőzött egyed.
A pancreas lipáz csökkenése miatt a zsírok emésztése zavarokba ütközik, hasmenés alakul ki.
Ez lehet átmeneti, intermittáló időszakos vagy folyamatos, felléphet akut hirtelen, minden előjel nélkülnem megfelelő kezelés vagy a kezelés hiánya folytán azonban krónikussá válhat, hosszabb időn át is tartósan fennállhat. A széklet rendszerint világos színű, orrfacsaró bűz kíséri, állaga híg akár vizesés nagy mennyiségű nyálkát tartalmaz.
Giardiozis
Időnként zöldes elszíneződést mutathat, vér is megjelenhet benne. A tünetek között ritkábban hányás is megjelenhet, láz kevésbé jellemő.
A betegség elsősorban fiatal kutyákat dönt le a lábukról, de gyakran feltételezhető, hogy idősebb ebek egyéb vírus okozta begyulladásának társfertőzője is. Lovak giardiasis vírust a beteg ebek elsősorban bélsarukkal ürítik és terjesztik, de egyéb váladékok is tartalmazzák a fertőzőképes vírust. A kórokozó felvételétől számított napon belül ez a lappangási idő jelennek meg az első tünetek, elesettség, bágyadtság, étvágytalanság, hányás kezdetben híg, sárgás bélsár, a későbbiekben vörhenyes, rendkívül bűzös hasmenés. Az állat apatikussá válik, környezetére alig reagál, a nagyfokú folyadék és ionveszteség miatt hamarosan kiszárad és elpusztul. Súlyosbítja a betegség lefolyását a féregfertőzöttség, s gyakran csak akkor veszik észre, hogy lovak giardiasis kutya férges, amikor hasmenés során ürülnek a paraziták.
A bélkárosodás következtében emésztési és felszívódási zavarok alakulhatnak lovak giardiasis, melyek negatívan befolyásolják a tápanyagok, a víz és az elektrolitok felszívódását — így az egész szervezet egészséges működését — is.
Árulkodó tünet lehet, ha a kutya étvágya jó, ugyanakkor bármennyit eszik, képtelen lovak giardiasis, inkább fogy. A felgyülemlett bélgázoktól puffadás is megfigyelhető, súlyosabb esetben lovak giardiasis étvágytalanság léphet fel, a kutya visszautasíthatja az ételt, testsúlyából folyamatosan veszíthet.
Diéta hasmenés idejére A fertőzés kiváltó oka a Giardia lamblia újabb nevén Giardia intestinalis nevű egysejtű, amely jellemzően víz vagy lovak giardiasis élelmiszer közvetítésével jut be az emberi szervezetbe. A kórokozónak kétféle alakja van, az egyik ciszta, a másik vegetatív alak. Az előbbi ellenálló, a széklettel ürül, onnan kerül be a vizekbe.
A tápanyagok hiánya lovak giardiasis a fogyás miatt szervezete legyengül, elesetté válik, lovak giardiasis az állapot pedig különösen veszélyes kölykök és immunrendszeri betegséggel küzdő felnőtt, valamint idős kutyák esetében — akár halálos kimenetelű is lehet! Fontos kiemelni, hogy a fertőzött kutyák és macskák gyakran tünetmentesen hordozzák a betegséget, látható jelek nélkül adhatják tovább a fertőzést!
Lovak giardiasis diagnosztizálható a Giardiasis?
Kerepes-Vet Állatgyógyászati Központ
Ha állatorvosunk Giardia-ra gyanakszik, székletminta laboratóriumi vizsgálatát rendelheti el. Elsőként fontos az emésztőrendszeri problémákat okozó egyéb baktériumok, vírusok és lovak giardiasis pl. Coccidia, Cryptosporidium parvum, Isospora canis, macskáknál Toxoplasma gondii jelenlétének, illetve az emésztési és lovak giardiasis zavarokban megmutatkozó betegségek pl.
A Giardiát azonban a rutin székletvizsgálattal sem mindig könnyű kimutatni, egyetlen lovak giardiasis kb.
Női Egészség Éve 2020
Éppen ezért több, egymást követő napon át összegyűjtött, legalább három minta segítségével pontosítható a diagnózis. Minden esetben friss mintára van szükség, melyből speciális — cink-szulfátos — eljárással, az első vizsgálattól számított órán belül ismételt teszttel azonosíthatóak a trofozoiták.
Másik lehetőség az ELISA-módszer, mely a parazita elleni antitestek jelenlétének függvényében ad pozitív vagy negatív eredményt több, összegyűjtött székletminta vizsgálatával.